Улака (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улака
Ulaka
Поглед на Улака
Улака is located in Slovenia
Улака
Улака
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′42.2″N 14°28′9.7″E / 45.795056° СГШ; 14.469361° ИГД / 45.795056; 14.469361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,63 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741200000741,2 м
Население (2020)
 • Вкупно43
 • Густина26/км2 (68/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Улака (словенечки: Ulaka) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.