Закрај (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Закрај
Zakraj
Skyline of Закрај
Закрај is located in Slovenia
Закрај
Закрај
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′49.8″N 14°32′38.7″E / 45.797167° СГШ; 14.544083° ИГД / 45.797167; 14.544083
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000774899999774,9 м
Население (2020)
 • Вкупно4
 • Густина3,1/км2 (8,0/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Закрај (словенечки: Zakraj) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.