Полшече

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полшече
Polšeče
Поглед на Полшече
Полшече is located in Slovenia
Полшече
Полшече
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′53.8″N 14°29′28.7″E / 45.831611° СГШ; 14.491306° ИГД / 45.831611; 14.491306
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,19 км2 (0,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000810899999810,9 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина11/км2 (28/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Полшече (словенечки: Polšeče) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.