Фара (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фара
Fara
Поглед на Фара
Фара is located in Slovenia
Фара
Фара
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′0.5″N 14°30′28.6″E / 45.766806° СГШ; 14.507944° ИГД / 45.766806; 14.507944
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна13,09 км2 (5,05 ми2)
Надм. вис.&10000000000000717100000717,1 м
Население (2020)
 • Вкупно52
 • Густина4,0/км2 (10/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Фара (словенечки: Fara) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.