Хитено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хитено
Hiteno
Поглед на Хитено
Хитено is located in Slovenia
Хитено
Хитено
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′4.3″N 14°29′39.8″E / 45.817861° СГШ; 14.494389° ИГД / 45.817861; 14.494389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,5 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000741100000741,1 м
Население (2020)
 • Вкупно18
 • Густина12/км2 (31/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Хитено (словенечки: Hiteno) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.