Андрејчје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андрејчје
Andrejčje
Андрејчје is located in Slovenia
Андрејчје
Андрејчје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′30.7″N 14°30′10.2″E / 45.808528° СГШ; 14.502833° ИГД / 45.808528; 14.502833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,65 км2 (0,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000769500000769,5 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина12/км2 (32/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Андрејчје (словенечки: Andrejčje) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.