Рунарско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рунарско
Runarsko
Рунарско is located in Slovenia
Рунарско
Рунарско
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′15.9″N 14°32′29.8″E / 45.771083° СГШ; 14.541611° ИГД / 45.771083; 14.541611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,15 км2 (0,83 ми2)
Надм. вис.&10000000000000767000000767 м
Население (2020)
 • Вкупно69
 • Густина32/км2 (83/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Рунарско (словенечки: Runarsko) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.