Велике Блоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велике Блоке
Velike Bloke
Поглед на Велике Блоке
Велике Блоке is located in Slovenia
Велике Блоке
Велике Блоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′6.1″N 14°28′47.6″E / 45.785028° СГШ; 14.479889° ИГД / 45.785028; 14.479889
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна6,37 км2 (2,46 ми2)
Надм. вис.&10000000000000729399999729,4 м
Население (2020)
 • Вкупно230
 • Густина36/км2 (94/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Велике Блоке (словенечки: Velike Bloke) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.