Студено на Блоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Студено на Блоке
Studeno na Blokah
Студено на Блоке is located in Slovenia
Студено на Блоке
Студено на Блоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′21.7″N 14°28′38.7″E / 45.772694° СГШ; 14.477417° ИГД / 45.772694; 14.477417
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,54 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000782700000782,7 м
Население (2020)
 • Вкупно42
 • Густина27/км2 (71/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Студено на Блоке (словенечки: Studeno na Blokah) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.