Свети Дух (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Дух
Sveti Duh
Поглед на Свети Дух
Свети Дух is located in Slovenia
Свети Дух
Свети Дух
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′50.8″N 14°31′23.7″E / 45.797444° СГШ; 14.523250° ИГД / 45.797444; 14.523250
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,35 км2 (0,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000759600000759,6 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина46/км2 (120/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Свети Дух (словенечки: Sveti Duh) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.