Рожанче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рожанче
Rožanče
Поглед на Рожанче
Рожанче is located in Slovenia
Рожанче
Рожанче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′38.4″N 14°27′41.9″E / 45.810667° СГШ; 14.461639° ИГД / 45.810667; 14.461639
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,2 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000751899999751,9 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина6,7/км2 (17/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Рожанче (словенечки: Rožanče) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.