Шкрабче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шкрабче
Škrabče
Поглед на Шкрабче
Шкрабче is located in Slovenia
Шкрабче
Шкрабче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°47′59.3″N 14°31′33.8″E / 45.799806° СГШ; 14.526056° ИГД / 45.799806; 14.526056
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,7 км2 (0,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000761500000761,5 м
Население (2020)
 • Вкупно15
 • Густина8,8/км2 (23/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Шкрабче (словенечки: Škrabče) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.