Хрибарјево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хрибарјево
Hribarjevo
Skyline of Хрибарјево
Хрибарјево is located in Slovenia
Хрибарјево
Хрибарјево
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′33.5″N 14°27′17.4″E / 45.809306° СГШ; 14.454833° ИГД / 45.809306; 14.454833
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,75 км2 (0,29 ми2)
Надм. вис.&10000000000000725799999725,8 м
Население (2020)
 • Вкупно19
 • Густина25/км2 (66/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Хрибарјево (словенечки: Hribarjevo) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.