Заврх (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заврх
Zavrh
Skyline of Заврх
Заврх is located in Slovenia
Заврх
Заврх
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°49′42.6″N 14°30′4.9″E / 45.828500° СГШ; 14.501361° ИГД / 45.828500; 14.501361
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,97 км2 (1,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000800700000800,7 м
Население (2020)
 • Вкупно16
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Заврх (словенечки: Zavrh) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.