Прејди на содржината

Равник (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Равник
Ravnik
Поглед на Равник
Равник is located in Slovenia
Равник
Равник
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′19.4″N 14°30′27.4″E / 45.805389° СГШ; 14.507611° ИГД / 45.805389; 14.507611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,53 км2 (0,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000762500000762,5 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Равник (словенечки: Ravnik) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.