Топол (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Топол
Topol
Топол is located in Slovenia
Топол
Топол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°45′16.5″N 14°32′6.6″E / 45.754583° СГШ; 14.535167° ИГД / 45.754583; 14.535167
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна2,54 км2 (0,98 ми2)
Надм. вис.&10000000000000722200000722,2 м
Население (2020)
 • Вкупно53
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Топол (словенечки: Topol) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.