Глина (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глина
Glina
Skyline of Глина
Глина is located in Slovenia
Глина
Глина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′16.1″N 14°29′31.6″E / 45.771139° СГШ; 14.492111° ИГД / 45.771139; 14.492111
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,03 км2 (0,40 ми2)
Надм. вис.&10000000000000735100000735,1 м
Население (2020)
 • Вкупно40
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Глина (словенечки: Glina) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.