Градишко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градишко
Gradiško
Градишко is located in Slovenia
Градишко
Градишко
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′37.5″N 14°30′21.7″E / 45.810417° СГШ; 14.506028° ИГД / 45.810417; 14.506028
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,50 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000812700000812,7 м
Население (2020)
 • Вкупно8
 • Густина16/км2 (41/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Градишко (словенечки: Gradiško) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.