Прејди на содржината

Света Тројица (Блоке)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Тројица
Sveta Trojica
Поглед на Света Тројица
Света Тројица is located in Slovenia
Света Тројица
Света Тројица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′41″N 14°28′38.8″E / 45.81139° СГШ; 14.477444° ИГД / 45.81139; 14.477444
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,84 км2 (0,32 ми2)
Надм. вис.&10000000000000738299999738,3 м
Население (2020)
 • Вкупно6
 • Густина7,1/км2 (18/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Света Тројица (словенечки: Sveta Trojica) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.