Мални

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мални
Malni
Мални is located in Slovenia
Мални
Мални
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′48.1″N 14°28′28.6″E / 45.813361° СГШ; 14.474611° ИГД / 45.813361; 14.474611
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,1 км2 (0,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000707399999707,4 м
Население (2020)
 • Вкупно5
 • Густина50/км2 (130/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Мални (словенечки: Malni) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.