Јершаново

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јершаново
Jeršanovo
Јершаново is located in Slovenia
Јершаново
Јершаново
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°48′48.6″N 14°28′2.6″E / 45.813500° СГШ; 14.467389° ИГД / 45.813500; 14.467389
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна0,45 км2 (0,17 ми2)
Надм. вис.&10000000000000686500000686,5 м
Население (2020)
 • Вкупно21
 • Густина47/км2 (120/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Јершаново (словенечки: Jeršanovo) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.