Немшка Вас на Блоке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немшка Вас на Блоке
Nemška vas na Blokah
Поглед на Немшка Вас на Блоке
Немшка Вас на Блоке is located in Slovenia
Немшка Вас на Блоке
Немшка Вас на Блоке
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°46′41.9″N 14°30′14.4″E / 45.778306° СГШ; 14.504000° ИГД / 45.778306; 14.504000
Држава Словенија
Традиционален регионНотрањска
Статистички регионПриморско-нотрањски
ОпштинаБлоке
Површина
 • Вкупна1,45 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000724600000724,6 м
Население (2020)
 • Вкупно30
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.1385

Немшка Вас на Блоке (словенечки: Nemška vas na Blokah) — населба во Општина Блоке во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Нотрањска. Населбата сега е вклучена во Приморско-нотрањскиот статистички регион.