Список на џамии во Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Следува список на џамии во градот Истанбул и неговата околина[1]:

Европска страна[уреди | уреди извор]

Азиска страна[уреди | уреди извор]

Принцевски острови[уреди | уреди извор]

  • Џамија Кумсар Бујукада
  • Џамија Низам Бујукада
  • Џамија Хамидије Бујукада
  • Џамија Бургазада Бургазада
  • Џамија Киналијада Киналијада
  • Џамија Хејбелиада Хејбелиада

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Списокот не е целосен. Според податоци од 2007 година, во градот постојат 2944 активни џамии