Џамија Шишли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Шишли
Основни податоци
МестоШишли, Истанбул, Турција
Координати41°03′41″N 28°59′16″E / 41.06139° СГШ; 28.98778° ИГД / 41.06139; 28.98778Координати: 41°03′41″N 28°59′16″E / 41.06139° СГШ; 28.98778° ИГД / 41.06139; 28.98778
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитект(и)Васфи Егели
Архитектонски типЏамија
Архитектонски стилисламска
Поставен темел1945
Завршен1949; пред 74 години (1949)
Особености
Куполи1 главна купола и 3 полукуполи
Минариња1
МатеријалиПесочник

Шишли џамија (турски: Şişli Camii) — џамија која се наоѓа на плоштадот Шишли помеѓу авенијата Бујукдере, улиците Халаскаргази и Абиде-и Хуријет во областа Шишли во Истанбул, Турција.

Поради недостиг на џамија во Шишли, која со брзото ширење на градот во 1940-тите се вградила во урбаното подрачје, жителите побарале изградба на џамија. Со иницијатива на градоначалникот Љутфи Кирдар, земјиште од 3,219 метри квадратни било оставено на симболична цена на поверениците на џамијата.

Дизајнирана е во класичен отомански архитектонски стил од архитектот Али Васфи Егели. Изградбата на џамијата започнала во 1945 година, а била отворена во 1949 година. Таа е првата џамија во Турција изградена по 1923 година, во републиканската ера.

Џамијата, изградена од песочник се наоѓа во заграден двор со три порти. Зградата има трем, на врвот е главна купола опкружена со три полукуполи и има минаре со една галерија со мукарни.

Над главната влезна врата е фиксиран калиграфски натпис со арапско писмо, кој го создал Хамид Ајтач (1891-1982). Во центарот на дворот се наоѓа садирван во облик на дванаесетаголник. Во дворот има и простори за имамот, муезинот, други службеници од џамијата и библиотека.

До влезот во џамијата се стигнува по скали. Внатре, во центарот се наоѓа мермерна фонтана. Клупите се наоѓаат на двете страни од влезот. Земјата е покриена со тепих во боја на роза и се загрева под земја. Таванот е украсен. На внатрешните ѕидови има калиграфски скрипти. Прозорците над михработ направен од мермер се од витраж.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi (Turkish). 7. Tarih Vakfı. 1994. стр. 185. ISBN 975-7306-00-2.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)