Разлика помеѓу преработките на „Самар (село)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 6 бајти ,  пред 9 месеци
с
Стилска исправка, replaced: '') е → '') —
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Самар (Воденско) на Самар (село))
с (Стилска исправка, replaced: '') е → '') —)
Во османлиските даночни книги за Воденскиот волает од [[1619]]-[[1620]] г. Самар се води како село со 30 домаќинства обврзници на [[џизија]] (данок за немуслимани).<ref>Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, стр. 270.</ref>
 
Во „[[Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ се вели дека во [[1873]] г. Самар (''Samar'') е село во Воденската каза со 31 куќи и вкупно 173 жители [[Македонци]].<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 158-159.</ref>
 
Според статистиката на [[Васил К’нчов]] („[[Македонија. Етнографија и статистика]]“) во [[1900]] г. Самар имал 244 жители [[Македонци]].<ref name="БИМ" /></ref><ref>[http://www.promacedonia.org/vk/vk_2_04.htm Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 149.]</ref>
 
По [[Илинденско востание|Илинденското востание]] во 1904 г. целото село потпаднало под врховенството на [[Бугарска егзархија|Бугарската егзархија]].<ref>[http://www.promacedonia.org/obm2/12.html Силянов, Христо. Освободителните борби на Македония, том II, София, 1993, стр. 126.]</ref> Според податоците на егзархискиот секретар [[Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] г. во Самар (''Samar'') имало 160 Македонци<ref name="БИМ" /> под егзархијата.<ref>Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne, Paris, 1905, pp. 190-191.</ref> Во истиот период, Милоевиќ регистрирал 20 куќи, сите македонски.<ref name="НМЕМ" />
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Воден}}

Прегледник