Clapton (албум од 1973): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 23 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Исправка на врска, replaced: Polydor Records → Polydor Records (2) using AWB
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q5125910 (translate me))
с (→‎top: Исправка на врска, replaced: Polydor Records → Polydor Records (2) using AWB)
| Genre = [[Рок музика|Рок]]
| Length = 37:48
| Label = „[[Polydor„Polydor Records]]“Records“<br /><small>''PD 5526''</small>
| Producer = видете список на песни за детали
| Reviews =
|rev1score = {{Rating|2|5}}<ref>[{{Allmusic|class=album|id=r33259|pure_url=yes}} Преглед на „Allmusic“]</ref>
}}
'''Clapton''' е [[компилационен албум]] од [[Ерик Клептон]] издаден во [[1973 во музиката|1973]]. Албумот ги содржи раните трудови на Клептон од неговата соло кариера. Ова е вториот компилационен албум на Клептон кој „[[Polydor„Polydor Records]]“Records“ го преработиле - првиот е ''[[Eric Clapton at His Best]]'', издаден кон крајот на 1972.
 
Иако продаван и во други земји, ''Clapton'' бил фокусиран на празарот во Северна Америка.
 
Албумот содржи песни од [[Епоним|епонимниотепоним]]ниот [[Eric Clapton (албум)|албум на Клептон]] од 1970 и од студискиот албум со неговиот бенд „[[Derek and the Dominos (бенд)|Derek and the Dominos]]“, „[[Layla and Other Assorted Love Songs]]“ (1970).
 
== Список на песни ==

Прегледник