Струмичка група: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Македонска револуционерна организација}}
'''Струмичката група''' била група во [[РадикалнaУмерено - реформскаконзервативна струја (МРО)|радикалноУмерено-реформскатаконзервативната струја]]<ref>По судирите во Народната федеративна партија, Чернопеев заедно со својата Струмичка група ги застапува ставовите на десничарското крило во ВМРО.</ref> на [[Македонската револуционерна организација]]. Таа била групирана околу струмичкиот војвода [[Христо Чернопеев]]. Групата се појавила по [[Илинденското востание]] кога се поставило прашањето за идната дејност и посветеност на организацијата.
 
Во мај 1907 година се одржал конгрес на [[Серски револуционерен округ|серскиот]] и [[V востанички округ - Струмичко - Малешевски|огражденскиот револуционерен округ]] во [[Банско (град)|Банско]] на кој биле потврдени веќе постојните начела и принципи на реформистите.

Прегледник