Автономија (1903)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Автономија
Avtonomiya IMARO 1903.jpg
Насловна страница
Типнеделен
СопственикМакедонска револуционерна организација
УредникТома Карајовов
Основан1903
Политичка определбареволуционерен
ЈазикБугарски
Престанал1903
СедиштеСофија

Автономија. Задграничен лист на Внатрешната македоно-одринска револуционерна организација — македонски револуционерен весник кој излегувал во Софија во текот на 1903 година.[1]

Од овој весник излегле само три броја. Првиот се појавил на 1 август 1903, а третиот на 16 август истата година во Софија.

Негов уредник бил Тома Карајовов [2][3] и се печател во печатницата на Браќата Прошек.

Весникот објавувал информации поврзани со Илинденското востание [4]. Со цел да ја запознаат светската јавност со настаните околу Илинденското востание, дел од статиите, биле печатени и на француски јазик.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 12. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. Енциклопедия Пирински край“. Том 1, Благоевград, 1995, стр. 420.
  3. Николов, Борис Й. Вътрешна македоно-одринска революционна организация. Войводи и ръководители (1893-1934). Биографично-библиографски справочник, София, 2001, стр. 72.
  4. Куманов, Милен. „Македония. Кратък исторически справочник“, София, 1993, стр. 12.