Илинден (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илинден
Уредник Васил Пасков
Основан 27 ноември 1907
Јазик Бугарски
Престанал 12 септември 1908
Седиште Софија
За други значења на поимот Илинден видете на појаснителната страница

Илинден (бугарски: Илинденъ) бил нелегален орган на Македонската револуционерна организација.

Излегувал двапати неделно, во среда и во сабота, во периодот од 27 ноември 1907 до 12 септември 1908 година во Софија.[1]

Покрај уредникот и издавач Вaсил Пасков, редакцијата ја сочинувале и Григор Василев, Пејо Јаворов, Данаил Крапчев, Никола Милев и Петко Пенчев.

Биле објавени вкупно 64 броја.

Политички биле против раководството на ВМОРО кое било избрано на Рилскиот конгрес во 1905 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Д-р Боро Мокров, „Развојот на македонскиот печат и новинарство (од првите почетоци до 1945 година)“, Скопје, 1980, 213-215.
  2. Д-р Боро Мокров - М-р Томе Груевски, „Преглед на македонскиот печат (1885-1992)“, Скопје, 1993, 54.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]