Револуција (1906)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Револуција
Сопственик Македонска револуционерна организација
Уредник Петко Пенчев
Основан 1906
Политичка определба револуционерен
Јазик бугарски
Престанал 1906
Седиште Штип

Револуција бил нелегален хектографиран вестник на Македонската револуционерна организација

Тој излегувал во Штип во текот на 1906 година под редакција на Петко Пенчев[1].

Весникот бил неофицијален орган на ВМОРО меѓутоа во него преовладувале ставовите на Конзервативната струја .

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Артър, Смит. Спомени от Мкаедония, Глава II, Издателство на Отечествения фронт, София, 1983.