Прејди на содржината

Битка кај Маргара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Битка кај Маргара
Дел од Илинденското востание
Датум 2 октомври 1903
Место Маргара, близу Чаниште
41°09′21″N 21°38′55″E / 41.15583° СГШ; 21.64861° ИГД / 41.15583; 21.64861
Завојувани страни
Македонска револуционерна организација Османлиско Царство Османлиско Царство
Команданти и водачи
Ѓорче Петров
Лазар Поп Трајков
Иван Попов
Сила
140 5,500
Жртви и загуби
4 загинати
8 ранети
200-400 загинати

Битка кај Маргара e борба водена помеѓу здружените чети на Македонската револуционерна организација против османликата војска кај село Чаниште, Мариовско во екот на Илинденското востание.

Битката[уреди | уреди извор]

Битката започнала утрото на 2 октомври 1903 година. Здружените чети (околу 140 души) на чело со Ѓорче Петров, Лазар Поп Трајков, Иван Попов, Лука Иванов и Јован Иванов (Црногорец) го зазеле врвот Марагара и започнале борба со една пешадиска бригада која се состоела од 5 500 турски војници. Четите успешно ги одбивале нападите по што се повлекле преку Црна Река [1]. Востаниците имале 4 загинати и 8 ранети додоека пак Турците имале загуби од околу 200 - 400 души. Оваа битка била една од најголемите битки водени во Прилепско во текот на Илинденското востание.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Пандев, Манол. Македонското ослободително дело во XIX и XX век, II, Скопје, 1987