Грамадје (Моштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306Координати: 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306
Основни податоци
Место Моштица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“

Грамадје археолошко наоѓалиште кај местото Моштица во општина Македонска Каменица.

Наоѓалиштето претставува населба, црква и некропола од доцната антика и среден век До маалото [[Грамадје, на простор од околу 200 × 200 м, при обработувањето на земјата се откриени темели од повеќе објекти, а по површината има многу фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На долниот крај на наоѓалиштето, во ливадата на Д. Николовски се откриени темели на мала црква која е сосема уништена, а околу неа гробови градени од камени плочи. Откриени се и неколку бронзени монети кои се чуваат кај сопственикот на ливадата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069