Фрлавиште (Цера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрлавиште is located in Македонија
Фрлавиште
Местоположба на Фрлавиште во Македонија
Местоположба 42°3′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° СГШ; 22.517056° ИГД / 42.064083; 22.517056Координати: 42°3′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° СГШ; 22.517056° ИГД / 42.064083; 22.517056
Основни податоци
Место Цера
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Фрлавиштеархеолошко наоѓалиште во село Цера, општина Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичко време. На јужното подножје на чуката-манастир, на површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Во нивата на еден селанец е откопан голем питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.