Прејди на содржината

Еленец (Цера)

Координати: 42°3′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° СГШ; 22.517056° ИГД / 42.064083; 22.517056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Еленец


Местоположба 42°3′50.7″N 22°31′01.4″E / 42.064083° СГШ; 22.517056° ИГД / 42.064083; 22.517056
Основни податоци
Место Цера
Општина Македонска Каменица
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Еленецархеолошко наоѓалиште во село Цера, општина Македонска Каменица. Претставува населба од доцноантичко време. Во пределот на Горна Цера, до селското училиште, во близината на манастирот Св. Богородица се издига висок рид со зарамнет врв. По површината биле пронајдени фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 183. ISBN 9989649286.