Селиште (Костин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Основни податоци
Место Костин Дол
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Селиште археолошко наоѓалиште во околината на местото Костин Дол кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува населба, могила и црква од римско време и старохристијанско време

Лежи југоисточно од Уменско маало, помеѓу долот на исток и суводолицата Лештар на запад. Се работи за гребен со насоченост северозапад-југоисток, што се спушта терасесто кон југ и југоисток и е широк околу 100 м. На местото блиску до куќата на Милан Васев, како и во нивата на Тодор Соколов се наоѓаат римски тули.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069