Кладенци (Моштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кладенци is located in Македонија
Кладенци
Местоположба на Кладенци во Македонија
Местоположба 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306Координати: 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306
Основни податоци
Место Моштица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Кладенци археолошко наоѓалиште кај местото Моштица во општина Македонска Каменица.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. На 3 км северно од Чаушко маало, во нивата на Б. Лазаров има грамади од насобрани камења. На наоѓалиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069