Градиште (Дулица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°58′59″N 22°33′57″E / 41.98306° СГШ; 22.56583° ИГД / 41.98306; 22.56583Координати: 41°58′59″N 22°33′57″E / 41.98306° СГШ; 22.56583° ИГД / 41.98306; 22.56583
Основни податоци
Место Дулица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во околината на местото Дулица кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува градиште од доцната антика

На 500 м западно од езерото Калиманци се издига висок рид со доминантна местоположба. На зарамнетиот врв со простор од 200 × 100 м се гледаат остатоци од големо утврдување. Во внатрешноста на тврдината има темели од десетина помали објекти, а по површината се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069