Равниште (Моштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306Координати: 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306
Основни податоци
Место Моштица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Равниште археолошко наоѓалиште кај местото Моштица во општина Македонска Каменица.

Наоѓалиштето претставува тумул од железно време. Се наоѓа на 1,5 км јужно од Чаушко маало, на пространо плато. Тумулот е добро зачуван, има пречник во основата од 18 м и височина од 1 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069