Стари Гробишта (Македонска Каменица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стари Гробишта
археолошко наоѓалиште


Местоположба 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333Координати: 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333
Основни податоци
Место Македонска Каменица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стари Гробиштаархеолошко наоѓалиште кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На 1 км северно под населеното место и десно од асфалтниот пат, при изградбата на патот се откриени повеќе гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069