Јагодинска Река (Саса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јагодинска Река)

Јагодинска Река — средновековна топилница, локализирана во непосредна близина на утоката на Јагодинска Река каде има осатоци од топена оловна руда. Биле откопани и неколку гробови. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069