Селиште (Дулица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште - Св. Илија


Местоположба 41°58′59″N 22°33′57″E / 41.98306° СГШ; 22.56583° ИГД / 41.98306; 22.56583Координати: 41°58′59″N 22°33′57″E / 41.98306° СГШ; 22.56583° ИГД / 41.98306; 22.56583
Основни податоци
Место Дулица
Општина Македонска Каменица
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиште - Св. Илија археолошко наоѓалиште во околината на местото Дулица кај градот Македонска Каменица. Претставува населба од римско време.

Во непосредната близина на селското училиште, на простор од неколку хектари се среќаваат голем број фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. Поради интензивната обработка на земјата, наоѓалиштето во голема мера е оштетено. Во непосредната близина на училиштето се зачувани темели од мала старохристијанска црква, а околу неа гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 126, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069