Ќеровица

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ќеровица — населба од доцноантичкото време. Под маалото Мршалевци, на простор од околу 300 × 200 м се наоѓаат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал. На теренот се откопани 5 големи питоси што се чуваат во куќата на Г. Апостолов. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069