Манастир (Дулица)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°58′59″N 22°33′57″E / 41.98306° СГШ; 22.56583° ИГД / 41.98306; 22.56583Координати: 41°58′59″N 22°33′57″E / 41.98306° СГШ; 22.56583° ИГД / 41.98306; 22.56583
Основни податоци
Место Дулица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во околината на местото Дулица кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува населба, црква и некропола од римско време и старохристијанско време

На околу 1 км северозападно од браната на езерото Калиманци, на падина со простор од 300 × 150 м, што се спушта кон езерото, се среќава множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал. На горниот крај на наоѓалиштето се зачувани темели од мала старохристијанска црква, а околу неа гробови градени од камени плочи. Некрополата е оштетена со изградбата на асфалтниот пат што поминува покрај езерото.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 126, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069