Павлин Дол (Моштица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Павлин Дол is located in Македонија
Павлин Дол
Местоположба на Павлин Дол во Македонија
Местоположба 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306Координати: 42°4′0″N 22°34′59″E / 42.06667° СГШ; 22.58306° ИГД / 42.06667; 22.58306
Основни податоци
Место Моштица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Павлин Дол археолошко наоѓалиште кај местото Моштица во општина Македонска Каменица.

Наоѓалиштето претставува населба од доцната антика. Непосредно до истоименото маало, на простор од околу 100 × 100 м по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069