Пресечник (Тодоровци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пресечник is located in Македонија
Пресечник
Местоположба на Пресечник во Македонија
Местоположба 41°59′57″N 22°37′13″E / 41.99917° СГШ; 22.62028° ИГД / 41.99917; 22.62028Координати: 41°59′57″N 22°37′13″E / 41.99917° СГШ; 22.62028° ИГД / 41.99917; 22.62028
Основни податоци
Место Тодоровци
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Пресечник археолошко наоѓалиште во околината на местото Тодоровци кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува населба од железно време.

На десниот брег на езерото Калиманци, на ниска чука со зарамнет врв се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 131, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069