Свиња Река (археолошко наоѓалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Свиња Река)

Свиња Река — средновековна топилница. Во непосредна близина на денешниот рудник, на двата брега на Свиња Река има остатоци од топена оловна руда. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069