Јачков Рид (Костин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јачков Рид - Селиште


Местоположба 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917Координати: 41°57′59″N 22°44′21″E / 41.96639° СГШ; 22.73917° ИГД / 41.96639; 22.73917
Основни податоци
Место Костин Дол
Општина Македонска Каменица
Тип

 населба


Период неолитско време
римско време
Портал „Археологија“

Јачков Рид - Селиштеархеолошко наоѓалиште во околината на местото Костин Дол кај градот Македонска Каменица. Претставува населба од неолитско и римско време.

Во непосредната близина на куќата на Тодор Јачков, на ниска чука, по површината на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и коскени орудија и фрагменти од дислоциран куќен лепеж. Најдено е и четвртесто тавче, со реципиент во едното ќоше, кое се чува во Заводот и музеј во Штип. Во подножјето на ридот, на поголем простор, исто така се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 125, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069