Попова Глава (Македонска Каменица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Попова Глава
археолошко наоѓалиште
Попова Глава is located in Македонија
Попова Глава
Местоположба на Попова Глава во Македонија
Местоположба 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333Координати: 42°1′0″N 22°35′0″E / 42.01667° СГШ; 22.58333° ИГД / 42.01667; 22.58333
Основни податоци
Место Македонска Каменица
Општина Македонска Каменица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Попова Глава археолошко наоѓалиште кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува могила од доцната антика.

На десниот брег на реката Каменица е зачувана могила која има 12 м во основата и 2-3 м височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 128, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069