Ѓурѓина Ливада (Луковица)

Координати: 42°1′15″N 22°36′56″E / 42.02083° СГШ; 22.61556° ИГД / 42.02083; 22.61556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓурѓина Ливада


Местоположба 42°1′15″N 22°36′56″E / 42.02083° СГШ; 22.61556° ИГД / 42.02083; 22.61556
Основни податоци
Место Луковица
Општина Македонска Каменица
Тип

 тумул  населба  црква

Период железно време
римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Ѓурѓина Ливадаархеолошко наоѓалиште во околината на местото Луковица кај градот Македонска Каменица. Претставува тумул, населба и црква од железно време , римско време и старохристијанско време.

Источно од селото и во непосредната близина на стариот пат Каменица - Делчево, во нивата на Мане Стојменовски имало 2 тумула кои сопственикот, при нивелирањето на земјиштето за сеидба на ориз, во голема мера ги уништил. Притоа се најдени не колку керамички садови и повеќе метални предмети, како и бронзен меч со должина од 0,50 м, од типот „Ербенхеин“. По површината на нивите, на поголем простор се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. На јужниот крај на наоѓалиштето се гледаат урнатини од старохристијанска црква. Мечот се чува во Музеј на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 130, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069