Могили (Луковица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Могили


Местоположба 42°1′15″N 22°36′56″E / 42.02083° СГШ; 22.61556° ИГД / 42.02083; 22.61556Координати: 42°1′15″N 22°36′56″E / 42.02083° СГШ; 22.61556° ИГД / 42.02083; 22.61556
Основни податоци
Место Луковица
Општина Македонска Каменица
Тип

 могила


Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Могилиархеолошко наоѓалиште во околината на местото Луковица кај градот Македонска Каменица. Наоѓалиштето претставува могили од римско време.

На десниот брег на долот Луковица има 3 могили наредени во ред и оддалечени една од друга по 30 м. Во основата имаат пречник од приближно 25 м и делумно се оштетени[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 129, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069